Zegarek męski – jak wybrać idealny model?

​Wybór zegarka męskiego nie należy do najłatwiejszych zadań. Nie należy się jednak zrażać, bo oznacza to po prostu, że asortyment dostępnych na rynku czasomierzy jest niezwykle szeroki. Dzięki temu każdy znajdzie idealny model dla siebie – trzeba tylko wiedzieć, jak szukać.

Lepszym wyborem jest Chronograph Seiko czy może ponadczasowe zegarki Zeppelin? W podjęciu decyzji z pewnością pomoże Ci poszerzenie swojej wiedzy na temat podstawowych parametrów czasomierzy, które mają znaczenie zarówno dla ich funkcjonalności, jak i wyglądu.  Czytaj dalej, aby poznać te najbardziej istotne bliżej!

Mechanizm zegarka, czyli sposób pracy

Zacznijmy nieco na opak – nie od warstwy zewnętrznej, ale od środka czasomierza, czyli mechanizmu. Ma on ogromne znaczenie, chociaż często jest pomijany, kiedy skupiamy się wyłącznie na designie czasomierza. Rodzaj zastosowanego mechanizmu wpływa nie tylko na cenę zegarka, ale także to, w jaki sposób będzie on pracował i czy udział człowieka będzie wymagany do jego prawidłowego działania. 

Najbardziej popularne i jednocześnie najbardziej przystępne cenowo są zegarki kwarcowe. Ich praca opiera się na wprawianym w drgania krysztale kwarcu, który znajduje się w czasomierzu. Dzięki temu wskazówki poruszają się po tarczy, wskazując aktualną godzinę. Mechanizm kwarcowy wyróżnia sią doskonałą precyzją działania. Zegarek wyposażony w taki mechanizm wystarczy co kilka lat oddać do serwisu zegarmistrzowskiego i regularnie wymieniać w nim baterie – jest to więcej typ idealny dla osób, które lubią zapomnieć o tym, że noszą zegarek, a czasami nawet nie nosić go przez dłuższy czas. 

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku czasomierzy mechanicznych. Wyróżniamy ich dwa rodzaje – z manualnym lub automatycznym naciągiem. Pierwsze wymagają regularnego nakręcania, które wykonuje się za pomocą koronki. Trzeba to robić w odpowiednich odstępach czasowych. Jeśli będziesz zwlekał zbyt długo zegarek przestanie działać. 

Podobnie działa model automatyczny, jednak w jego przypadku nie jest konieczne ręczne nakręcanie, a wystarczy noszenie zegarka na nadgarstku. Zdarza Ci się rzucić czasomierz w kąt i zapomnieć o nim na jakiś czas? W przypadku zegarków mechanicznych to nie przejdzie! Samodzielne ponowne uruchomienie takiego modelu może skutkować jego trwałym uszkodzeniem, dlatego lepiej wybrać się w takiej sytuacji do zegarmistrza. Jak więc widać, praca zegarka przeplata się z pracą człowieka. 

Czasomierze mechaniczne określane są inaczej jako zegarki z duszą. Jednak pomimo tego wyjątkowej cechy nie będą idealnym wyborem dla każdego, bo trzeba o nie odpowiednio dbać. Warto wziąć to kryterium pod uwagę już na etapie przeglądania różnych modeli, aby na tracić czasu na szukanie wśród tych, na które i tak się nie zdecydujesz.

Pasek, a może bransoleta?

Kolejnym bardzo ważnym kryterium przy wyborze idealnego zegarka jest to, czy będzie posiadał on pasek czy bransoletę. To istotne nie tylko ze względu na jego aspekt wizualny, ale także funkcjonalność wybranego modelu.

Jeśli szukasz zegarka, w którym będziesz mógł wykonywać intensywne treningi, a po nich brać szybki prysznic, metalowa bransoleta może okazać się nie najlepszym wyborem – a zdecydowanie bardziej praktyczny będzie pasek z tworzywa sztucznego. Warto wziąć to pod uwagę i przemyśleć, w jakich sytuacjach chcesz korzystać z czasomierza i na jakie czynniki będzie narażony.

Niewątpliwie pasek i bransoleta będą miały także wpływ na to, jak czasomierz będzie się prezentował. I tutaj warto wrócić do tego, kiedy planujesz nosić zegarek. Czy to casualowy dodatek do codziennego stroju? A może chcesz nosić go zarówno do luźnych stylizacji, jak i na spotkania biznesowe w pracy? Za najbardziej eleganckie i pasujące do garnituru uznawane są modele na klasycznym pasku, wykonanym z wysokogatunkowej skóry. W pozostałych przypadkach istnieje dowolność i od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się na zegarek na złotej bransolecie typu mesh, czy może na stylowym pasku NATO.

Jeśli ciężko jest Ci się zdecydować, zwróć uwagę na modele, które posiadają wymienne paski i bransolety. Po dokupieniu odpowiednich wzorów, będziesz mógł samodzielnie zmienić wygląd zegarka w zależności od aktualnych preferencji. W ten sposób zyskasz kilka zegarków w jednym!

Dodatkowe funkcje kontra minimalizm

Ostatnim ważnym elementem, na który powinieneś zwrócić uwagę jest to, jakie czasomierz posiada funkcje. To kryterium warto dobrze przemyśleć, bo nie najlepszym wyborem jest zdecydowanie się na wiele dodatków, z których i tak nie będziesz nigdy korzystał. Pamiętaj, że zazwyczaj będą one miały wpływ na cenę.

Jeśli jesteś minimalistą i czasomierz ma Ci służyć tylko do wskazywania godziny, postaw na model, na tarczy którego znajdziesz wyłącznie indeksy, wskazówki i ewentualnie datownik. W przypadku gdy potrzebujesz czegoś więcej, otwiera się przed Tobą morze możliwości. Zegarek, który stanie się kompanem nawet najbardziej zaawansowanego treningu? Model, który podpowie Ci, gdzie jest wschód, a gdzie zachód, a do tego poda informacje o aktualnej temperaturze? A może taki o wygodnych funkcjach podświetlenia, które pozwolą Ci korzystać z niego w każdych warunkach? Ty wybierasz!

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz