Jak prawidłowo używać soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe to skuteczna i bardzo komfortowa metoda korekcji wzroku. Odpowiednie dopasowanie soczewek kontaktowych do wady wzroku, a także właściwe ich użytkowanie pozwalają na możliwość długotrwałego korzystania z soczewek. Eliminowane jest wówczas ryzyko podrażnienia czy przesuszenia oczu. Jak należy użytkować soczewki kontaktowe? Wystarczy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach.

Jak zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe?

Aby soczewki kontaktowe były stosowane bezpiecznie, należy zadbać o ich czystość, szczególnie podczas ich zakładania i zdejmowania. Oczywiście - dotyczy to wyłącznie soczewek o dłuższym trybie noszenia, np. soczewek miesięcznych. Soczewki jednodniowe nie wymagają oczyszczania, gdyż są to soczewki jednorazowe. Jak używać soczewek kontaktowych? Oto instrukcja zakładania soczewek kontaktowych:

  • najpierw należy dokładnie umyć ręce i dobrze je wysuszyć
  • należy umieścić na opuszce palca dłoni niedominującej
  • należy przepłukać soczewkę roztworem do soczewek kontaktowych; nigdy nie wolno w tym celu używać zwykłej wody
  • w kolejnym kroku należy umieścić soczewkę na opuszce palca wskazującego lub środkowego dominującej dłoni
  • należy sprawdzić, czy soczewka kontaktowa jest właściwą stroną do góry; krawędzie soczewki  powinny się obracać, tworząc miskę
  • spoglądając w lustro i trzymając górną i dolną powiekę otwartą, należy umieść soczewkę w oku; dolna powiekę można podtrzymać palcem drugiej ręki
  • po założeniu soczewki konieczne jest zamknięcie oka i delikatne rozmasowanie powieki, aby osadzić soczewkę na miejscu; soczewka powinna wygodnie przylegać do powierzchni oka, a po wykonaniu kilku mrugnięć powieką obraz powinien być wyraźny.

A w jaki sposób zdejmuje się soczewki kontaktowe? Zawsze przed zdjęciem soczewek należy umyć i osuszyć ręce. Używając środkowego palca dominującej dłoni należy odciągnąć dolną powiekę, po czym patrząc w górę - użyć palca wskazującego tej samej dłoni, aby delikatnie pociągnąć soczewkę w dół do białej części oka. Soczewkę chwyta się kciukiem i palcem wskazującym, po czym usuwa z oka.

Po wyjęciu soczewki należy ułożyć ją w zagłębieniu dłoni, zalać płynem do czyszczenia soczewek i delikatnie pocierać przez około 30 sekund, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Soczewkę należy  umieść w etui na soczewki kontaktowe i przykryć całkowicie odpowiednim płynem. Soczewki jednodniowe należy wyrzucić zaraz po ich zdjęciu.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Soczewki kontaktowe powinny być dopasowane do wady wzroku, a także indywidualnych preferencji i stylu życia. Zawsze należy wybierać soczewki od znanych producentów, które wyróżniają się wysoką jakością. Najważniejsze cechy dobrych soczewek kontaktowych to optymalna przepuszczalność dla tlenu oraz stopień nawodnienia - dzięki temu powierzchnia oka pozostaje nawilżona i odżywiona. Kolejna istotna kwestia dotyczy tego, ile kosztują soczewki kontaktowe. Soczewki dobrej jakości mogą kosztować nieco więcej, ale to doskonała inwestycja. A korzystając z atrakcyjnych rabatów czy ofert cenowych, dostępnych w sklepie internetowym BezOkularow.pl, można zakupić soczewki w bardzo dobrej cenie. Sklep oferuje szeroki wybór soczewek, a także płynów do ich czyszczenia i przechowywania. Soczewki należy użytkować zgodnie z zaleceniami producenta, należy unikać zasypiania w soczewkach - wyjątek stanowią soczewki z taką możliwością.

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz