Pochłaniacz wilgoci do domu – jaki wybrać?

Kupno pochłaniacza wilgoci to najprostszy sposób na zadbanie o odpowiedni poziom wilgotności powietrza – bezpieczny dla zdrowia ludzi i kondycji budynku (wynosi on ok. 50-60%). Zbyt wysoki objawia się zaparowanymi szybami, odchodzącymi tapetami, nieprzyjemnym zapachem stęchlizny czy nawet pojawianiem się zagrzybienia na ścianach i meblach. Podpowiadamy, jaki pochłaniacz wilgoci wybrać do domu, by uniknąć tych przykrych konsekwencji zawilgocenia mieszkania.

Kiedy warto kupić osuszacz wilgoci do domu?

Pierwszym sygnałem alarmowym informującym o nadmiernej wilgotności powietrza może być parowanie szyb okiennych od strony wewnętrznej – albo luster. O ile w przypadku łazienki taki efekt może być związany z kąpielą w bardzo gorącej, parującej wodzie, a w kuchni z gotowaniem, o tyle w salonie czy sypialni staje się niepokojącym sygnałem. Już wówczas warto zainwestować w osuszacz wilgoci do domu. Kiedy pojawi się już pleśń na ścianach czy fugach między kafelkami ściennymi, może być niestety za późno; w takim przypadku konieczne będą poważniejsze kroki, takie jak gruntowne odgrzybianie mieszkania czy profesjonalne osuszanie ścian.

Rodzaje pochłaniaczy wilgoci do mieszkania

Na rynku dostępnych jest kilka różnych typów osuszaczy – mniejszych i większych, mniej i bardziej wydajnych. Podpowiadamy, czym się różnią i kiedy warto wybrać dany typ pochłaniacza wilgoci do mieszkania:

  • Pochłaniacz wilgoci z tabletką wymienną (np. Stop wilgoci Aero 360 marki Metylan)

To niewielki gadżet z tworzywa sztucznego składający się z dwóch części: górnej, na wkład osuszający powietrze i dolej, na skraplającą się pochłoniętą wilgoć. Zasada działania opiera się na wykorzystaniu tabletek absorbujących wodę, które po kontakcie z nią powoli rozpuszczają się do dolnego zbiornika. Pochłaniacz działa więc tak długo, jak długo znajduje się w nim kostka – po jej wykończeniu wystarczy włożyć nową. Sprzęt kosztuje zwykle od kilkunastu do niecałych 30 złotych i nie wymaga podłączenia do prądu. Sprawdza się szczególnie w celu redukowania poziomu wilgotności w pomieszczeniach o jej ciągłym, ale niezbyt dużym podwyższeniu: łazienkach, kuchniach czy piwnicach. Zależnie od posiadanego rodzaju pochłaniacza i tabletek, może być skuteczny na przestrzeni od 10 do 40 m 2, przez 2-3 miesięcy.

  • Pochłaniacz wilgoci z wkładem wymiennym (np. Wessper Humifill)

To kompaktowe pudełeczko ze znajdującym się wewnątrz wkładem wymiennym w formie woreczka z granulkami absorbującymi wilgoć. Pod nim dostępny jest osobny zbiornik, do którego skrapla się pochłonięta woda. Pochłaniacz nie wymaga dostępu do prądu. Sprawdza się w przypadku pomieszczeń o wielkości do 20 m 2, a jeden wkład wystarcza na ok. 3 miesiące użytkowania (granulki się rozpuszczają). Idealnie nadaje się do zastosowania w miejscach o stałym, ale niewielkim podwyższeniu wilgoci: łazienkach, kuchniach, piwnicach.

  • Elektryczny pochłaniacz wilgoci do domu w wersji mini (np. Severno Home&Office DH500C)

Urządzenie, które wymaga stałego dostępu do energii elektrycznej. Podłączone do prądu na bieżąco zasysa powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje, do swojego wnętrza i zatrzymuje wilgoć, skraplając ją do dolnego zbiornika. Nie wymaga dokupywania wkładów, znika więc ryzyko nagłego przerwania pracy. Przykładowy model wykazuje skuteczność pochłaniania wody na poziomie 200-300 ml dziennie przy 80% wilgotności powietrza na powierzchni do 25 m 2. Sprawdzi się w takich pomieszczeniach, jak sypialnia, salon, kuchnia, łazienka, garaż czy piwnica.

  • Elektryczny pochłaniacz wilgoci do domu pełnowymiarowy (np. Welltec DHN50 z funkcją oczyszczania)

Tego typu urządzenia to już sprzęty do zadań specjalnych. Skutecznie zapobiegają wzrostowi wilgoci powietrza nawet na naprawdę dużych powierzchniach; jedno urządzenie może wystarczyć na całe mieszkanie. Dostępne są różne modele, które wykazują skuteczność na różnych przestrzeniach – przykładowy Welltec osusza i dodatkowo oczyszcza powietrze nawet na 100 m 2. Umożliwia przy tym pochłonięcie nawet 50 l wilgoci w ciągu 24 h! To sprzęt, który sprawdzi się zarówno w przypadku potrzeby zapobiegliwej redukcji poziomu wilgoci, jak i już występujących kłopotów (parujących szyb, zagrzybienia).

Jaki pochłaniacz wilgoci wybrać do domu?

Wybór odpowiedniego gadżetu (lub urządzenia) uzależniony jest przede wszystkim od potrzeb. Analizując je, warto wziąć pod uwagę aktualny stan mieszkania, częstotliwość pojawiania się kłopotów z wilgocią i przeznaczenie sprzętu. Zastanów się, czy ma przede wszystkim chronić łazienkę przed zawilgoceniem na skutek branych kąpieli, czy jednak zająć się poważniejszym problemem występującym w całym mieszkaniu? I zanim zdecydujesz, jaki pochłaniacz wilgoci wybierzesz do domu, koniecznie dokładnie sprawdź możliwości konkretnego modelu – dostosuj je do przestrzeni, z której będzie miał absorbować wilgoć. Nie czekaj aż będzie za późno; zadbaj o swój dom i zdrowie wszystkich mieszkańców!

Artykuł sponsorowany

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz