Redakcja
funner.pl
Wady wzroku są w naszym społeczeństwie na tyle częste, że statystycznie rzecz ujmując, większość z nas potrzebuje lub będzie potrzebować jakiegoś sposobu na ich korygowanie. Częściowo można się przed tym ustrzec, jednak nie jest to łatwe, a często... niemożliwe. Co warto wiedzieć o wadach wzroku? Co robić, by zachować oczy w jak najlepszej kondycji? Podpowiadamy.
Do najczęstszych wad wzroku należą dalekowzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm i prezbiopia. Chociaż zdarza się, że są one nazywane chorobami oczu czy wzroku, to nie jest prawda. Wady refrakcji, bo tak nazywają się fachowo, powstają z przeróżnych przyczyn. Często jest to genetyka i dana osoba ma po prostu predyspozycje, by wada się pojawiła. Jednak czynniki zewnętrzne, środowiskowe, grają dużą rolę przy powstawaniu wad wzroku. Są one związane głównie z naszym codziennym życiem i rozwojem cywilizacyjnym. Spędzamy tak dużo czasu przy monitorach, że nie pozostaje to bez wpływu na oczy. Ekrany komputerów, laptopów, telefonów, telewizorów towarzyszą nam nieraz przez większość dnia. Używamy ich w pracy, w domu, dla rozrywki – dotyczy to niemal każdego. Dodatkowo prezbiopia jest wadą, która nie ma związku z wcześniej wymienionymi czynnikami. Ona z kolei powstaje ze względu na wiek. Pojawia się zwykle po 40 roku życia, stąd też zwana jest starczowzrocznością. Wynika z budowy oka – wraz z upływem czasu maleje elastyczność mięśni, które pozwalają na akomodację, czyli zachowanie ostrości widzenia. Przedmioty położone blisko stają się przez to niewyraźne, a problemem staje się np. czytanie gazety czy korzystanie z telefonu. Warto wiedzieć, że prezbiopia występuje również u osób, które wcześniej nie miały żadnych problemów z widzeniem. Stąd też zalecenia optometrystów, które mówią, by regularnie wykonywać badania wzroku. W przypadku osób z okiem miarowym (bez wad) zaleca się to minimum raz na dwa lata, zaś w przypadku osób z wadami wzroku częściej, corocznie. To samo dotyczy osób w wieku dojrzałym i senioralnym. Zresztą takie regularnie badanie to nie tylko okazja, by sprawdzić poprawność widzenia i ewentualnie zastosować pomoce optyczne lub zmienić ich wartość korekcyjną. To także szansa na wcześniejsze wykrycie faktycznych chorób oczu jak jaskra, zaćma, zmiany nowotworowe.
Częściowo jednak możemy przeciwdziałać powstawaniu wad wzroku lub spowalniać ich pogłębienie. Jak?
Jest kilka czynności, które możemy wykonywać, by pozwolić zachować narząd wzroku w jak najlepszej kondycji. To podstawowych należy przywołane wcześniej regularne badanie wzroku. Inne zaś to zmiana codziennych nawyków i czynności lub inne do nich podejście.
Warto zastanowić się nad ograniczeniem korzystania z ekranów, zwłaszcza w młodym wieku, kiedy wady wzroku szybciej się pojawiają. Nie zawsze jest to możliwe – np. jeśli pracujemy przed komputerem. W takim przypadku polecane są okulary z filtrem światła niebieskiego, emitowanym przez komputery. Może je nosić każdy, również osoby bez wad. W uzasadnionych przypadkach można starać się o dofinansowania do okularów od pracodawcy, dzięki czemu można obniżyć koszt zakupu takich okularów.
Praca w pomieszczeniach biurowych i przed ekranami prowadzi do zmęczenia oczu i ich przesuszenia, stąd też warto mieć pod ręką krople nawilżające. Dodatkowo, niezależnie od charakteru ekranu z jakiego korzystamy, bardzo zalecane są regularne przerwy – np. pięć minut co każdą godzinę. W tym czasie dobrze jest wykonać ćwiczenia, czyli tzw. gimnastykę oczu.
Artykuł partnera
funner.pl
Informacje z pierwszej ręki
Publikujemy wiele ciekawych artykułów związanych z show biznesem, modą, muzyką czy zdrowym stylem życia
Bądź z nami na bieżąco
E-mail: edytor@funner.pl