Mata do akupresury - czy każdy może z niej korzystać?

Mata do akupresury umożliwia redukcję powodujących ból napięć mięśniowych, przez co umożliwia rozluźnienie i zrelaksowanie się. Można ją stosować na różne partie ciała. Jest podstawowym wyposażeniem każdej osoby, która korzysta z zalet jogi. Jej użycie wymaga przestrzegania kilku prostych zasad.

Mata do akupresury zwykle wyposażona jest w wypustki z kolcami, które pod ciężarem ciała, naciskają na poszczególne mięśnie czy partie wymagające rozluźnienia. Naciskane miejsca stają się delikatnie przekrwione, przez co zwiększa się w nich przepływ krwi dostarczającej tlen.

Mata do akupresury - kiedy stosować?

Mata do akupresury przede wszystkim poprawia ukrwienie mięśni i wspomaga ich rozluźnienie. Nacisk nie jest na tyle mocny, aby powodował ból czy dyskomfort. Zgodnie z chińską medycyną uciskane punkty powodują poprawę wszystkich funkcji życiowych, dlatego mata może być stosowana przy pojawiających się dolegliwościach bólowych. Poza redukcją niepotrzebnych napięć w obrębie mięśni, mata pomaga zminimalizować bóle migrenowe czy bóle kręgosłupa. Łagodzi dolegliwości związane z rwą kulszową, ale też pomaga w chorobach układu krążenia i układu nerwowego. Dodatkowo pozycja leżąca i nacisk jaki wywołuje na mięśnie, przyspiesza ich regenerację i redukcję stanów zapalnych. Sprawdza się jako rozwiązanie dla osób, które są aktywne fizyczne i potrzebują rozluźnienia. To idealne rozwiązanie po treningu, kiedy zmęczone i nadwyrężone włókna mięśniowe potrzebują rozluźnienia i regeneracji. Mata do akupresury wspomaga jedno i drugie, przez co warto mieć ją w domu. Tym bardziej, że zajmuje niewiele miejsca i można ją ze sobą łatwo zabrać na trening.

Kiedy nie należy korzystać z maty do akupresury?

Akupresura zaliczana jest do bezpiecznym metod, które bardzo dobrze znosi większość pacjentów. Są jednak sytuacje, w których należy się wstrzymać z wykonaniem zabiegu. Użycie maty należy przede wszystkim od stanu skóry. Przeciwwskazaniem są więc wszelkie otwarte rany, a także źle gojące się skaleczenia. Wówczas ucisk może dodatkowo spowodować pogorszenie stanu zapalnego. Nie powinno się jej stosować w przypadku widocznych wylewów podskórnych, żylaków czy obrzęków.

Z akupresury nie mogą korzystać osoby ze znaczną dysfunkcją układu sercowo-naczyniowego np. po niedawno przebytych zawałach i stanach przedzawałowych, ale również z zaawansowaną chorobą wieńcową oraz wysokim nadciśnieniem tętniczym.

Zabiegom nie powinny być poddawane jednostki w bardzo złym stanie fizycznym, zwłaszcza jeśli ciało daje sygnały ogólnego wyczerpania. Przeciwwskazaniem jest także zaawansowana niedokrwistość.

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (1)
  • Magda #1

    Do znaczących ograniczeń stosowania maty do akupresury dodałabym również odstające pieprzyki i znamiona na skórze oraz fakt, że z korzystania z mat powinny również unikać kobiety w ciąży. Co do samej maty, polecam maty Iplikator. Są to produkty medyczne dlatego można śmiało używać. Ja swoją kupiłam online, szczerze polecam!

    Odpowiedz
Zostaw komentarz