Łysienie - suplementy diety to za mało; potrzebne są profesjonalne zabiegi trychologiczne.

Nadmierne wypadanie włosów, prowadzące do przerzedzenia fryzury bądź łysienia, to problem dotykający zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Przyczyny osłabienia włosów są bardzo zróżnicowane, podobnie jak sposoby na wzmocnienie włosów. Aby kompleksowo zadbać o kondycję włosów, nie wystarczy niestety sięgnąć po witaminy na włosy czy szampon wzmacniający. Porozmawiam z ekspertem dermatologiem i trychologiem Dr Ewą Kopycińską o tym, dlaczego domowe sposoby na łysienie nie działają.

- Coraz więcej osób doświadcza osłabienia włosów, ich wypadania oraz łysienia. Nie jest to obecnie domeną jedynie starszych osób - dziś dotyka także młodych, a nawet dzieci. Dlaczego tak się dzieje?

Prowadzimy intensywny, niekiedy nawet niezdrowy tryb życia. Przekłada się to na pogorszenie naszego stanu zdrowia, a także wyglądu. Włosy są czułym barometrem kondycji naszego organizmu, a zatem ich wygląd pogarsza się zawsze wtedy, gdy organizm nie funkcjonuje prawidłowo. Negatywnie na wygląd włosów wpływa m. in. niewłaściwa dieta, brak snu i stres, stosowanie używek, zaburzenia hormonalne, schorzenia przewlekłe, stany zapalne. Oczywiście przyczyną osłabienia włosów może być także niewłaściwa ich pielęgnacja, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków czy nadużywanie zabiegów fryzjerskich.

- W jaki sposób mogą manifestować się problemy z włosami? Co może nas zaniepokoić?

Pogorszenie kondycji włosów może przybierać rozmaite postacie - od matowienia i nasilonej łamliwości włosów, poprzez ich ścieńczenie aż po nadmierne wypadanie. Zaniepokoić powinna nas każda niekorzystna zmiana w wyglądzie włosów. Szczególną uwagę należy zwrócić na nadmierne wypadanie włosów. Pod tym pojęciem kryje się utrata ponad 150 włosów dziennie; fizjologicznie tracimy 100 - 150 włosów i to uznawane jest za normę. Jednak utrzymujące się przez dłuższy czas nasilone wypadanie włosów przyczynia się do zauważalnego przerzedzenia fryzury. Im wcześniej dostrzeżemy problemy z włosami oraz wdrożymy odpowiednie działania, tym mniejsze ryzyko wyłysienia.

- Pierwszą reakcją osób, które zauważają nadmierne wypadanie włosów, jest sięganie po suplementy diety na włosy czy szampony wzmacniające. I bardzo szybko okazuje się, że to nie wystarcza. Dlaczego?

W celu ograniczenia jakichkolwiek niepożądanych zmian w wyglądzie włosów należy oddziaływać wyłącznie na żywą część włosa, czyli cebulkę włosową. Cebulka osadzona jest w mieszku włosowym i cechuje się wysoką aktywnością metaboliczną; aktywność cebulki włosowej przekłada się na kondycję całego włosa i tempo jego wzrostu. Łodyga włosów, czyli ta część włosa, która widoczna jest ponad skórą jest strukturą martwą, a zatem - niepodatną na działanie preparatów wzmacniających włosy. Kluczem do skutecznego wzmocnienia włosów jest oddziaływanie na cebulkę i mieszki włosowe - a to możliwe jest jedynie wówczas, gdy pokonana zostanie bariera skóry. Suplementy diety działają co prawda od wewnątrz, docierając do mieszków włosowych, ale zażywanie witamin sprawdza się jedynie wtedy, gdy przyczyną osłabienia włosów są niedobory pokarmowe. Ograniczoną skutecznością cechują się także wcierki do skóry głowy, gdyż w umiarkowanym stopniu penetrują w głąb skóry.

- Jakie metody wzmocnienia włosów polecają eksperci? Ostatnio wzrasta popularność usług trychologicznych - trycholog jako ekspert od włosów proponuje odpowiednie badania i terapię wzmacniającą włosy. Czy to najlepsza metoda?

Rozwój trychologii stanowi najlepszą odpowiedź na narastający problem z wypadaniem włosów. Dermatolog - Trycholog to jedyny ekspert od włosów i skóry głowy, który dysponuje badaniami oraz zabiegami, które pozwalają na precyzyjne określenie przyczyn problemów z włosami oraz ich wyleczenie. Zabiegi trychologiczne koncentrują się za iniekcjach skóry głowy, dzięki czemu związki aktywne docierają bezpośrednio w okolice mieszków włosowych. A to przekłada się na najskuteczniejszą terapię łysienia. W ten sposób można wzmocnić osłabione i wypadające włosy. Zabiegi tego typu mogą być przeprowadzane profilaktycznie, a także u osób zauważających pogorszenie wyglądu włosów. Zabiegi trychologiczne stanowią ponadto nieocenione uzupełnienie terapii łysienia o rozmaitym podłożu. Niekiedy jednak jest wymagane leczenie farmakologiczne.

- Jakie zabiegi na wypadające włosy są szczególnie polecane?

Doskonale sprawdzają się wszelkie zabiegi, które pozwalają na pokonanie bariery skóry i wprowadzenie w głąb skóry związków odżywczych. Polecam przede wszystkim zabiegi karboksyterapii, terapię peptydową dr Cyj, mezoterapię igłową, osocze bogatopłytkowe https://neonia.com.pl/medycyna-estetyczna/osocze-bogatoplytkowe/. Każdy z tych zabiegów działa wielokierunkowo, wzmacniając włosy na drodze kilku mechanizmów. Efektami tych zabiegów na łysienie jest przede wszystkim pobudzenie krążenia krwi w skórze głowy, stymulowanie syntezy włókien kolagenowych, wspomaganie procesów regeneracyjnych. Efektem zabiegów jest zatem wzmocnienie włosów, ograniczenie ich nadmiernego wypadania, pobudzenie wzrostu włosów, ich pogrubienie i przywrócenie blasku. Najważniejsza jednak jest odpowiednia konsultacja lekarska aby dobrać odpowiednią kurację.

- Czy takie iniekcyjne zabiegi wzmacniające włosy sprawdzają się w przypadku łysienia każdego typu?

Zabiegi trychologiczne sprawdzają się w przypadku osłabienia włosów o każdym podłożu. Faktem jest, że w przypadku utraty włosów spowodowanej łysieniem androgenowym czy łysieniem plackowatym konieczne jest włączenie odpowiedniej farmakoterapii. Zawsze jednak warto zdecydować się na mezoterapię, karboksyterapię czy osocze bogatopłytkowe, gdyż nie ma skuteczniejszej metody na aktywowanie mieszków włosowych. Zabiegi trychologiczne można zatem wykonywać w przypadku nasilonej łamliwości włosów, zaawansowanej utraty włosów, a także profilaktycznie w celu wzmocnienia włosów i zapobiegania ich wypadaniu w przyszłości.

- Czy każda osoba doświadczająca problemów z włosami może poddać się kuracji trychologicznej?

Oczywiście istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania zabiegów ostrzykiwania skóry głowy. Przede wszystkim - zabiegów takich nie wykonujemy u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Nakłuwanie skóry jest niewskazane w przypadku występowania infekcji skóry głowy czy stanów zapalnych, zaburzeń krzepnięcia krwi, cukrzyca czy schorzenia autoimmunologiczne.

Więcej o zabiegach trychologicznych można przeczytać na stronie https://neonia.com.pl/

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz