Krótka historia soczewek

Soczewki korekcyjne wymyślił już na początku XVI wieku Leonardo Da Vinci, ale ze względu na ograniczenia techniczne pierwsze soczewki mogły powstać dopiero w wieku XIX. Ważne okresy w historii soczewek kontaktowych to lata 40., 70. i 80. XX wieku. Wtedy udoskonalano i upowszechniano soczewki.

Idea soczewek pochodzi z XVI wieku

Pomysłodawcą soczewek kontaktowych był Leonardo Da Vinci. W 1508 roku zaprojektował on soczewki korygujące wady wzroku, które miały mieć kontakt z rogówką oka. Ze względu na brak narzędzi i technicznych możliwości do realizacji projektu nie mógł on stworzyć swojego wynalazku.
W 1632 roku prace nad projektem soczewek kontaktowych prowadził również Kartezjusz, inny wybitny uczony wyprzedzający swoją epokę.

Pierwsze soczewki z początku XIX wieku

Potrzeba było aż 400 lat, żeby podjąć próbę realizacji wizjonerskiego pomysłu Leonarda Da Vinci. Pierwsze soczewki kontaktowe stworzył w 1802 roku Anglik Thomas Young. Dopiero 20 lat później inny Brytyjczyk, John Herschel, stworzył metodę pozwalającą na szlifowanie soczewek wykonanych ze szkła. W 1827 roku wymyślił i skonstruował soczewki ze szklanych ampułek z żelatyną w środku.

Przełom w produkcji soczewek w wieku XIX i XX

Pierwszą w pełni funkcjonalną soczewkę korekcyjną, która zainspirowała późniejszych twórców, stworzył w 1887 roku Friedrich Anton Muller. Do 1936 roku soczewki robiono ze szkła, przez co były niewygodne, a także potencjalnie niebezpieczne. W 1936 roku William Feinbloom po raz pierwszy wykonał soczewki kontaktowe częściowo z plastiku. Był to milowy krok dla rozwoju soczewek.
Soczewki, które były podstawą dla współczesnych modeli soczewek kontaktowych, stworzono w 1947 roku. Twarde soczewki pokrywające tylko rogówkę oka wymyślił i zrobił Kevin Tuohy.

Soczewki w latach 70. i 80. XX wieku – soczewkowa rewolucja

W 1971 roku na rynek wprowadzono pierwsze miękkie soczewki, a od 1975 roku można było kupić soczewki gazoprzepuszczalne. W latach 80. pojawiły się miękkie soczewki kontaktowe do przedłużonego noszenia. Stopniowo maksymalny czas noszenia jednej pary skracano, dzięki czemu mogły powstać soczewki jednodniowe. Stało się to dopiero w latach 90. ubiegłego stulecia.

Soczewki współcześnie

Materiały, z których produkuje się soczewki kontaktowe, ciągle są udoskonalane, by były jeszcze bardziej funkcjonalne. Współcześnie dostępne są nie tylko soczewki korekcyjne, ale też takie, które pozwalają na zmianę koloru tęczówki lub wyglądu całego oka. Stosowane są m.in. przez charakteryzatorów.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz