Kamica nerkowa – sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka

​Kamica nerkowa to dolegliwość, która przez lata potrafi rozwijać się bezobjawowo. Dlatego w jej przypadku tak ważna jest profilaktyka i wcześniejsze zapobieganie. Warto brać pod uwagę nie tylko zmianę codziennych nawyków, ale również czynniki ryzyka sprzyjające występowaniu choroby. Kto jest szczególnie narażony na pojawienie się problemu? Sprawdź, czy znajdujesz się w grupie ryzyka kamicy nerkowej.

Kamica nerkowa – jak się rozwija?

Kamica nerkowa, choć często nie towarzyszą jej żadne objawy, nie bierze się znikąd. Często jest to wynik wieloletnich zaniedbań w kwestii diety, prawidłowego funkcjonowania i higieny układu moczowego. Wytrącające się z moczu nierozpuszczalne substancje osadzają się w nerkach. Z czasem mogą formować się w większe złogi utrudniające przepływ moczu.

O problemie najczęściej dowiadujemy się w momencie nasilenia, czyli ataku kolki nerkowej. Objawia się ona dotkliwym bólem w okolicy lędźwiowej, spojenia łonowego, wewnętrznej części ud oraz narządów płciowych. Kolka występuje w momencie, gdy kamienie przemieszczają się wzdłuż układu moczowego.   

Grupa ryzyka – kogo może dotyczyć problem?

Kolka nerkowa to dolegliwość o charakterze nawrotowym – niestosowanie się do zaleceń lekarza może podnieść ryzyko jej nawrotu w ciągu roku do nawet 15%. Przy okazji warto też wziąć pod uwagę czynniki ryzyka sprzyjające jej  występowaniu. 

  • Ryzyko wystąpienia kamicy może być warunkowane genetycznie;
  • Dieta obfitująca w dania mięsne;
  • Duże spożycie soli;
  • Spożywanie dużych ilości szczawianów – szpinaku, buraków, rabarbaru, orzechów, solonych orzeszków ziemnych;
  • Problemy z nadwagą;
  • Niedostateczne nawodnienie organizmu;
  • Infekcje dróg moczowych i choroby nerek.

Kamica nerkowa – jak zminimalizować ryzyko?

Niestety ryzyka wystąpienia kolki nerkowej nie można w pełni wyeliminować. Możemy natomiast podjąć kroki, które znacząco zmniejszą szansę wystąpienia choroby w przyszłości.

Zacznijmy od zmiany żywieniowych nawyków. Regularne picie wody to podstawa – co najmniej 2-2,5 litra w ciągu doby. Warto ograniczyć także spożycie soli. Zamiast tego sięgajmy po warzywa i owoce obfitujące w błonnik. Do tego dołączmy także zmianę codziennych przyzwyczajeń – przede wszystkim w sferze aktywności fizycznej. Siedzący tryb życia sprzyja rozwojowi choroby, nawet kilkunastominutowy spacer lub przejażdżka rowerem zwiększa nasze szanse na uniknięcie problemu. 

Nie należy zapominać także o regularnych wizytach u specjalisty. Badania i diagnostyka pomogą wykryć problem jeszcze na wczesnym etapie. Ponadto dobór optymalnej diety w przypadku kamicy nerkowej wymaga właściwego rozpoznania. Jakie badania wykonać? USG, badanie ogólne moczu, krwi, badanie urograficzne, tomografię oraz RTG.

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz