Jakie są zasady użytkowania soczewek kontaktowych?

​Soczewki kontaktowe to popularny sposób korekcji różnych wad wzroku. Używają ich miliony osób na całym świecie. Jako wygodna alternatywa dla okularów, coraz więcej ludzi przekonuje się do stosowania soczewek. Warto jednak pamiętać o tym, że aby w bezpieczny sposób korzystać z dobrodziejstwa soczewek, należy trzymać się kilku prostych, lecz bardzo ważnych zasad. Konsekwencje niewłaściwego dbania o soczewki mogą być bardzo dotkliwe i prowadzić do groźnych zakażeń oczu, dlatego też nie można lekceważyć zasad higieny i zawsze stosować się do zaleceń lekarza.

Podstawowe zasady korzystania z soczewek kontaktowych

Każda osoba, która ma nosić soczewki kontaktowe, musi nauczyć się zasad, według których należy postępować, w celu jak najlepszej pielęgnacji soczewek kontaktowych. Poniżej przedstawiamy te najważniejsze reguły.

Zasada #1 Nie kupuj soczewek na własną rękę.

W przypadku stwierdzenia wady wzroku lub chęci zmiany sposobu jej korekcji z okularów na soczewki pierwszym krokiem powinna być wizyta u specjalisty. To właśnie okulista lub optometrysta jest osobą, która powinna mieć kontrolę nad Twoim wzrokiem. Podczas wizyty warto wyrazić chęć korzystania z soczewek kontaktowych - wtedy lekarz wybierze ich najodpowiedniejszy rodzaj. W trakcie wizyty uzyskasz również wszystkie niezbędne informacje na temat pielęgnacji i obsługi soczewek.

Zasada #2 Zawsze zdejmuj soczewki na noc.

Jest to bardzo ważne, gdyż w nocy oczy powinny odpoczywać. Niestety w soczewkach po zamknięciu powiek podczas snu, przednia część oka nie jest natleniana i odżywiana w wystarczającej ilości (rogówka nie ma własnych naczyń krwionośnych i pobiera tlen jedynie z powietrza atmosferycznego). W takim wypadku oczy stają się dużo bardziej podatne na infekcje. Nawet jeśli używasz specjalnych soczewek, w których można spać, to warto ściągać je na noc, aby oczy mogły się zregenerować.

Zasada #3 Ściągaj soczewki przed kontaktem oczu z wodą.

Każdy kontakt oczu z założonymi soczewkami z wodą (nieważne czy basenową, morską czy kranową) może prowadzić do bardzo groźnego w skutkach zakażenia pierwotniakiem Acanthamoeba. Nie można tego bagatelizować, gdyż zarówno diagnostyka, jak i leczenie tej infekcji jest bardzo trudne, a nawet właściwie leczone zakażenie może doprowadzić do ślepoty i ogólnoustrojowych powikłań. Oczywiście warto pamiętać, iż w wodzie żyją także inne niebezpieczne dla naszych oczu drobnoustroje, lecz to właśnie zakażenie Acanthamoeba jest dla naszych oczu najgroźniejsze.

Zasada #4 Przed każdym dotknięciem soczewek dokładnie umyj ręce wodą z mydłem.

Minimalizujesz w ten sposób możliwość zakażeń. Postaraj się również w ciągu dnia nie dotykać okolic oczu nieumytymi rękami. Więcej o tym w artykule - Vademecum użytkownika soczewek kontaktowych.  

Zasada #5 Nigdy nie noś soczewek dłużej niż zaleca producent i lekarz.

Przy obecnym trybie życia ludzie bardzo często zapominają, od kiedy noszą daną parę soczewek kontaktowych. W przypadku soczewek miesięcznych (bo takie długoterminowe soczewki są najpopularniejsze) bardzo ważne jest, aby pamiętać dokładną datę, gdyż ich „przenoszenie” może nieść ze sobą wiele niekorzystnych konsekwencji, jak np. zmniejszenie przejrzystości soczewek, ich odkształcenie, podrażnienie i uszkodzenie rogówki oraz pojawienie się stanu zapalnego i zakażenia oczu. W przypadku soczewek długoterminowych najlepszym sposobem jest zapisanie przypomnienia w telefonie lub w kalendarzu, kiedy daną parę soczewek należy wyrzucić i wymienić na nową. Więcej o skutkach przenoszenia soczewek w artykule - Czy soczewki można nosić po terminie?.

Zasada #6 Pamiętaj o odpowiedniej higienie soczewek i opakowań przeznaczonych do ich przechowywania.

Stosuj odpowiednie płyny dezynfekujące polecane przez producentów danego rodzaju soczewek (nie są nimi woda kranowa, sól fizjologiczna czy krople nawilżające do oczu). W prawidłowy sposób przemywaj soczewki, roztwór do przemywania utrzymuj w sterylności, przemywaj pojemnik na soczewki odpowiednim płynem i nie zapominaj o wymianie pojemnika na nowy co około 3 miesiące. Należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta soczewek, a jeśli jakieś kwestie nie są jasne, najlepiej zapytać się o poradę lekarza okulisty, optometrysty lub optyka.

Zasada #7 W razie potrzeby - zgłoś się do swojego lekarza okulisty

Jeśli podczas noszenia soczewek poczujesz ból lub podrażnienie, zauważysz zaczerwienienie, łzawienie lub wyciek ropnej wydzieliny albo Twój wzrok stanie się niewyraźny, należy natychmiast zdjąć soczewki kontaktowe. W razie utrzymywania się objawów najlepiej jest skontaktować się z lekarzem okulistą. Bagatelizowanie tego typu objawów może prowadzić do bardzo poważnych w skutkach infekcji.

Pielęgnacja soczewek kontaktowych - teoria i praktyka

To prawda, soczewki kontaktowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby nie stanowiły przyczyny zapalenia oczu lub innych niebezpiecznych dolegliwości. Choć powyższe zasady wydają się rygorystyczne i początkowo trudne do zrealizowania, to nie należy się zrażać. W krótkim czasie te zasady staną się prawidłowymi nawykami, umożliwiającymi bezproblemowe noszenie soczewek kontaktowych. Bardzo ważne jest, aby każdy pacjent noszący soczewki kontaktowe miał świadomość, iż w tym przypadku wymienione wyżej zasady pielęgnacji soczewek nie są tylko teorią, lecz należy dokładnie stosować się do nich w praktyce.

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz