Jadalnia w małym mieszkaniu

Aranżacja jadalni nie należy do zbyt łatwych nawet w dużych domach i przestronnych mieszkaniach, ale staje się jeszcze większym wyzwaniem, gdy przestrzeń jest bardzo mocno ograniczona. Na szczęście nie brak sprytnych rozwiązań do małych mieszkań, które umożliwiają zaaranżowanie kącika jadalnego nawet na bardzo małej powierzchni.

Jadalnia w salonie

Bez względu na metraż mieszkania lub domu, to właśnie salon bywa najczęściej największym i najbardziej przestronnym pomieszczeniem i to właśnie w nim najłatwiej wygospodarować odrobinę miejsca na kącik jadalny. To, jaki stół do jadalni w salonie warto wybrać, zależy od wielu czynników, a kluczową kwestią jest dostępna przestrzeń.

Ekspert sklepu Meblujesz.pl radzi, by nie starać się za wszelką cenę zmieścić w salonie pełnowymiarowego stołu i krzeseł. Jeśli mamy do czynienia z małym mieszkaniem lub kawalerką, to zdecydowanie lepiej sprawdzi się stół składany lub blat przytwierdzony do ściany, który w razie potrzeby także można złożyć.

Alternatywą dla stołu w jadalni jest również odpowiedni rodzaj ławy salonowej – najlepiej z regulowaną wysokością blatu. Po podniesieniu blatu, ława staje się równie komfortowa, jak stół i można przy niej siedzieć na standardowych krzesłach. Po posiłku lub spotkaniu, blat można obniżyć i ława staje się niskim stolikiem kawowym.

Jadalnia w kuchni

W niektórych sytuacjach warto zaaranżować wygodną jadalnię w przestrzeni kuchennej. Zdarza się, że nawet w małych mieszkaniach kuchnia jest na tyle ergonomiczna i wygodna, że można w niej zmieścić rozkładany stolik, blat, barek lub stół jadalny, przy których pomieszczą się domownicy.

Stół w kuchni nie musi wcale pełnić wyłącznie roli stołu jadalnego – to świetne miejsce robocze. Na jego blacie można przyrządzać część posiłków, co przydaje się szczególnie wówczas, gdy przygotowujemy większe przyjęcie. Jaki stół do kuchni będzie najlepszy? Wszystko zależy od metrażu kuchni oraz od tego, czy może to być mebel na stałe ulokowany w tym pomieszczeniu, czy też zależy nam na mobilności i możliwości przeniesienia go do salonu lub na balkon. Jeśli priorytetem jest wielofunkcyjność i mobilność, warto postawić na klasyczny stół, ale w opcji rozkładanej (z dodatkowymi blatami lub z opuszczanym blatem), która zapewni znacznie więcej możliwości. Jeśli zależy nam na tym, by stół był jak najbardziej kompaktowy i nie mamy potrzeby przenoszenia go w inne miejsce, warto rozważyć blat przykręcany do ściany – zajmuje mniej miejsca, a także pomieści kilka osób.

Alternatywy dla stołów

Każdy, kto mieszka bądź mieszkał w małym mieszkaniu, doskonale wie, że nie zawsze dysponuje się dość dużą przestrzenią na to, by zmieścić w niej klasyczny stół (nawet o niewielkich gabarytach). To nie oznacza, że trzeba całkowicie rezygnować z kącika jadalnego dla domowników i jadać posiłki przy niewygodnych stolikach kawowych lub z talerzem na kolanach, są jeszcze opcje alternatywne.

Jedną z ciekawych propozycji, które można zastosować w salonie jest ławostół – to połączenie ławy i stołu. Mebel tego typu jest niezwykle funkcjonalny i wielozadaniowy. Gdy chcemy, by zajmował mało miejsca, składamy go do pozycji ławy. Gdy zależy nam na miejscu jadalnym dla kilku osób, wystarczy unieść jego blat, a gdy spodziewamy się gości, możemy ten blat dodatkowo rozłożyć.

Inną alternatywą, która sprawdzi się wyłącznie w małym gronie, jest stolik barowy oraz hokery wsuwane pod jego blat. Podwyższony stolik barowy nie zajmuje dużo miejsca, a dzięki temu, że jest wysoki, stołki mieszczą się pod nim i cała konstrukcja zajmuje mało miejsca.

Ostatnią z propozycji, które można wziąć pod uwagę przy aranżowaniu kącika jadalnego dla domowników, jest blat we wnęce okiennej albo przedłużony blat kuchenny. Do blatów tego typu można dostawić stołki lub krzesła i traktować je jako funkcjonalną przestrzeń jadalno-roboczą.

Aranżacja przestrzeni jadalnej w małych mieszkaniach jest szczególnie skomplikowana – trzeba pogodzić potrzeby i oczekiwania z mocno ograniczoną przestrzenią, a czasami również z ograniczonymi środkami finansowymi. Mimo wszystko warto próbować wydzielić jakąś część mieszkania na potrzeby jadalni, bo wygodne miejsce, przy którym można spotkać się z bliskimi przy wspólnym posiłku to niezwykle ważny, domowy element.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz