Czy warto kupić okulary progresywne?

O okularach progresywnych głośno jest już od jakiegoś czasu. Mówi się, że są to najbardziej zaawansowane technologicznie okulary, dostępne obecnie na rynku. Na czym polega ich innowacyjność i kiedy warto się na nie zdecydować?

Pierwsze szkła progresywne nazywały się Varilux i pojawiły się w 1959 roku. Chociaż umożliwiały widzenie na każdą odległość, to komfort pozostawiał wiele do życzenia. Od tamtej pory udoskonalono ich konstrukcję, a obecnie w salonach optycznych coraz częściej zadaje się pytania na ich temat.

Okulary progresywne - jak działają i dla kogo są przeznaczone?

Okulary progresywne mają za zadanie rozwiązać kilka problemów naraz. Nazywane są przez okulistów “okularami wieloogniskowymi”, ponieważ za pomocą jednego szkła korygują różne wady. Oznacza to, że można zaopatrzyć się tylko w jedną parę okularów, które będą służyć nam zarówno do widzenia z daleka, jak również do czytania książki. Jest to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu problem z częstym zmienianiem okularów przejdzie do historii.

Przede wszystkim okulary progresywne poleca się osobom, które cierpią na “starczowzroczność”. Wada ta polega na utracie naturalnej giętkości soczewki w oku. Odczuwa się wtedy coraz większe zmęczenie oczu i pojawia się odruch oddalania czytanej lektury. Czasami mogą dokuczać również bóle głowy. Okulary progresywne pozwalają bez problemu reagować na szybko zmieniające się odległości. W soczewkach progresywnych, w odróżnieniu od dwuogniskowych, moc optyczna zmienia się płynnie, co znacząco zwiększa komfort widzenia.

Zdecydowanym atutem okularów progresywnych jest też ich wygląd. Są estetyczne i przypominają zwykłe, jednoogniskowe soczewki.

jakie okulary wybrać

Kiedy nie należy sięgać po okulary progresywne?

Błędne jest założenie, że po okulary progresywne nie mogą sięgnąć osoby, które nie noszą okularów do dali. Istnieje możliwość zamówienia szkieł progresywnych z zerową korekcją “minusową”. Pojawiają się również pytania o używanie okularów progresywnych przy pracy na komputerze. Okazuje się, że ten typ okularów może służyć również do pracy tego typu. Należy jednak pamiętać, że oczy będą się bardziej w nich męczyć, ponieważ szkła mają mniejszą powierzchnię strefy pośredniej, która jest przeznaczona do komputera.

Odradza się używania okularów progresywnych osobom, które cierpią na zeza, zwyrodnienie plamki żółtej lub jeśli różnica w widzeniu bliskim i dalekim jest zbyt duża.

Okulary progresywne -  potrzebne badania

Szkła progresywne są dostępne na rynku już od dobrych kilku lat, dlatego ich cena spadła. Aby zaopatrzyć się w dobre okulary progresywne, należy na początku wykonać odpowiednie pomiary. Optyk musi dokładnie ustalić korekcję i wycentrować soczewki. Dopiero pomiar wszystkich niezbędnych parametrów zapewnia wyraźne i płynne widzenie.

Okulary progresywne stają się coraz bardziej popularne. Z pewnością ułatwiają życie na co dzień, bo likwidują problem zmieniania okularów, w zależności od sytuacji. Dodatkowym atutem jest to, że się świetnie prezentują i nie zdradzają wieku.

Przeczytaj również artykuły o okularach na stronie AVM4You

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz