Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zabieg wybielania zębów?

​Zanim zdecydujemy się na zabieg wybielania zębów, warto poznać dostępne metody. Najprostsza to stosowane w domu pasty wybielające oraz paski żelowe. Niestety w parze z ich niską ceną idzie słaba skuteczność. Jeżeli chcemy, aby efekt wybielania był spektakularny, najlepiej wybrać metody oferowane w gabinetach stomatologicznych.

Wybielanie zębów pod opieką stomatologa

Jeśli gotowi jesteśmy zainwestować w piękny uśmiech trochę własnego czasu i wysiłku, możemy wybrać metodę nakładkową. Specjalista zrobi wycisk naszych łuków zębowych i w oparciu o niego wykona nakładki, które po wypełnieniu żelem pacjent będzie nosić przez kilka tygodni po kilka godzin na dobę. Ale jeżeli nie mamy cierpliwości i samodyscypliny, zdecydujmy się na wybielanie zębów za pomocą lasera lub lampy LED. Zabiegi te przeprowadzane są w całości w gabinecie stomatologicznym i każdy z nich wybiela uzębienie o kilka odcieni. 

Przed i po zabiegu wybielenia zębów

Przed poddaniem się profesjonalnemu zabiegowi wybielania zębów trzeba je odpowiednio przygotować. Konieczna jest wizyta u stomatologa, który oceni stan uzębienia oraz tkanek okołozębowych, a następnie wyleczy ubytki próchnicze. Ponadto wykona zabiegi skalingu, piaskowania i fluoryzacji. Dopiero pozbawione kamienia, osadów i przebarwień uzębienie może być bowiem poddane działaniu środków wybielających. Ważne jest też postępowanie pacjenta po wybielaniu, a zwłaszcza przestrzeganie tak zwanej białej diety, czyli unikanie pokarmów i napojów mogących zabarwić szkliwo, na przykład buraczków, jagód, kawy, herbaty czy czerwonego wina.

Wybielanie zębów a uzupełnienia protetyczne

Pacjent decydujący się na zabieg wybielania zębów powinien być świadomy tego, że dostępne metody dają ograniczone efekty. Nawet o kilkanaście tonów wybielą zdrowe zęby, ale nie zapewnią bieli zębom martwym. Efekt wybielenia nie dotyczy również uzupełnień protetycznych, a więc porcelanowych koron, mostów czy implantów. Ponadto utrzymuje się on przez kilka lat; po upływie tego czasu zabieg należy powtórzyć.

Wybielanie zębów - przeciwwskazania

Niestety nie każdemu stomatolog może podarować biały uśmiech. Dolegliwości, których obecność wyklucza zastosowanie którejkolwiek ze skutecznych metod wybielania uzębienia, to patologie w obrębie zębów i przyzębia: paradontoza, odsłonięte szyjki zębowe, afty, owrzodzenia czy inne stany zapalne jamy ustnej. Odpowiedzialny lekarz nie podejmie się też wykonania zabiegu u osób obciążonych nowotworami, cukrzycą czy z poważnymi schorzeniami neurologicznymi, chociażby chorobą Parkinsona lub epilepsją. Przeciwwskazaniem do wybielania zębów jest także uczulenie na substancje zawarte w środkach wybielających. U kobiet w ciąży zaleca się przesunięcie terminu zabiegu do czasu rozwiązania.

Czy zatem warto wybielać zęby? Odpowiedź jest twierdząca, ale są dwa warunki do spełnienia. Po pierwsze wybielanie powinno odbywać się pod czujnym okiem stomatologa, który dobierze  środek wybielający o odpowiednim stężeniu, tak aby nie podrażnić dziąseł i nie wywołać nadwrażliwości zębów pacjenta. Po drugie kluczowe jest postępowanie pacjenta po zabiegu - codzienna higiena jamy ustnej.

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz