Terapia dla par – na czym polega?

Kryzys w związku można próbować przezwyciężyć samodzielnie i w przypadku gdy zostanie on rozpoznany we wczesnym etapie, taka próba może zakończyć się sukcesem. Zdarza się jednak, że długo nie zwracamy uwagi na sygnały, które pojawiają się regularnie, bagatelizujemy je, sądząc, że wszystko się samo ułoży. W momencie gdy dochodzi do poważnych załamań, zdrady lub innych symptomatycznych zdarzeń, warto wybrać się po pomoc do specjalisty, ale będzie to zasadne i może mieć pozytywny rezultat jedynie w przypadku, gdy obie strony zdecydują się na ten krok i wyrażą chęć uczestnictwa w terapii.

Objawy kryzysu w związku

Brak bliskości, codzienne mijanie się we wspólnej przestrzeni, coraz mniej czasu i chęci na spędzanie chwil we dwoje to pierwsze symptomy rozluźnienia więzi między dwojgiem ludzi. Potem przychodzi brak ochoty na seks, zaczynają się częstsze kłótnie lub – co jest, niestety, gorsze – zupełnie zanikają, ponieważ zamiast uczuć pojawia się obojętność. Gdy przestaje nam zależeć, nie mamy ochoty na walkę, bo nie wiemy, o co walczyć, lub po prostu nam się nie chce. Znalezienie terapii małżeńskiej w Warszawie oraz innych dużych aglomeracjach to żaden problem - jest tam mnóstwo stacjonarnych placówek specjalizujących się w terapii par. Należy jednak pamiętać, że nawet osoby mieszkające w niewielkich miejscowościach mogą z tego rodzaju pomocy skorzystać, wielu terapeutów oferuje także konsultacje online.

Inną sprawą są toksyczne relacje, w których dochodzi do przemocy fizycznej i/lub psychicznej. W tym wypadku najprostszym, ale, niestety, również najtrudniejszym rozwiązaniem jest ucieczka, szczególnie gdy w grę wchodzi dobro dzieci. Związek dwojga ludzi to nieustanna praca, poświęcanie sobie uwagi i chęć zrozumienia oraz poznania swojej drugiej połówki. Większość relacji nie wygląda idyllicznie i w niczym nie przypomina scenariusza komedii romantycznej. Warto jednak wiedzieć, kiedy brak częstych wcześniej zachowań u partnera/partnerki zaczyna nam doskwierać, co sami robimy inaczej, kiedy nie chcemy już iść na kolejny kompromis. Często związek można jeszcze uratować, a nawet wejść na inny, dużo lepszy poziom relacji z drugim człowiekiem, ale bardzo ważne jest zaangażowanie obu stron. Czy warto odbudowywać zaufanie po zdradzie? Czy można dalej wspólnie żyć, gdy w kłótni powiedziało się o jedno słowo za dużo? Wszystko zależy od tego, gdzie mamy postawioną wewnętrzną granicę i jak bardzo jesteśmy zdeterminowani do ratowania czegoś, co wydaje się już niemożliwe do wskrzeszenia. Z pewnością wspólna wizyta u specjalisty od terapii dla par ułatwi odpowiedź na te pytania, a także na wiele innych.

Jak wygląda terapia dla par?

Terapia dla par to ciężka praca, która jest ukierunkowana na cel. Musi być on jasno sprecyzowany, ale aby go ustalić, potrzeba dużo zaangażowania i otwartości obu stron, co oznacza gotowość na mówienie nawet o najbardziej intymnych aspektach związku. Terapeuta stara się przede wszystkim dotrzeć do źródła problemu – bez tego niemożliwe jest ustalenie kierunku kolejnych działań.

Należy pamiętać, że gotowość do terapii i wspólna chęć uczestniczenia w niej jest ważnym krokiem ku poprawie relacji.

 

Artykuł zewnętrzny

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz