Zdjęcia, pliki, dokumenty – jak sprytnie i bezpiecznie archiwizować dane?

Każdego dnia tworzymy nowe pliki, arkusze, dokumenty, a często także zdjęcia, filmy i całą gamę innych danych cyfrowych. Jeśli nie porządkujemy ich i nie archiwizujemy w odpowiedni sposób, to prędzej lub później pogubimy się w zawartości dysków własnego komputera, a przy tym ryzykujemy bezpowrotną utratę zgromadzonych materiałów. Jak ugryźć temat porządkowania i przechowywania danych cyfrowych?

Komputer z pojemnym dyskiem to podstawa

Bez względu na to, czy pracujemy na plikach tekstowych, graficznych czy filmowych, komputer z pojemnym dyskiem twardym zapewni nam dość przestrzeni na przechowywanie materiałów i zapisywanie efektów naszej pracy. Na dysku możemy stworzyć dowolnie uporządkowane i usystematyzowane katalogi, a w nich umieszczać bieżące projekty, dokumenty i tym podobne materiały.

Pojemny dysk przyda się nie tylko w komputerze stacjonarnym, ale też w laptopie, bo dziś coraz więcej osób decyduje się na zakup komputerów przenośnych. Jeszcze kilka lat temu standardowa pojemność dysku w laptopie wynosiła zaledwie kilkaset GB. Dziś bez problemu kupimy laptop wyposażony w dysk o pojemności 500 GB czy nawet 1 TB, co pozwala na gromadzenie naprawdę imponujących ilości materiałów. By nie utonąć w morzu plików i folderów, warto wypracować określoną systematykę zapisywania i porządkowania plików lub korzystać ze specjalistycznych programów, które ułatwiają porządkowanie zawartości dysków.

Dysk zewnętrzny – najpewniejszy sposób na dodatkową przestrzeń i archiwizację

Każdy, kto przeżył poważną awarię komputera stacjonarnego lub laptopa, doskonale wie, jak istotne jest tworzenie kopii kluczowych plików i dokumentów. Wyobraźmy sobie, że ktoś, kto żyje z fotografii traci nagle całe archiwum zdjęć. Straty są trudne do oszacowania, a przecież tak poważna awaria po prostu może się zdarzyć. Choć są sposoby na to, by odzyskać dane z uszkodzonych dysków, to w wielu przypadkach proces ten jest bardzo kosztowny. O wiele lepiej jest być zapobiegawczym i zaopatrzyć się w odpowiedni dysk zewnętrzny. Odpowiedni, czyli jaki? Doskonałe porady na temat tego, jak wybrać dysk zewnętrzny, można znaleźć w tym poradniku:

https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-dysk-zewnetrzny-jaki-najlepszy-polecane-modele/371/

Archiwizacja w chmurze – niezastąpiona, gdy zdarzy się awaria lub kradzież sprzętu

Nawet najlepszy dysk zewnętrzny nie pomoże uchronić się przed utratą danych, gdy padniemy ofiarami kradzieży lub na tyle poważnej awarii domowej (jak zalanie lub pożar), że sprzęt zostanie całkowicie zniszczony. Rozwiązaniem tej sytuacji może być przechowywanie dysku zewnętrznego poza domem lub poza firmą, ale trudno wówczas na bieżąco archiwizować dane. Alternatywą jest, coraz popularniejsze, archiwizowanie danych w chmurze.

Archiwizacja danych w chmurze może być darmowa – nie brak serwisów, które oferują niewielką przestrzeń do archiwizacji plików bez żadnych opłat, ale jeśli zależy nam na niezawodności tego rozwiązania, to zdecydowanie warto zainteresować się ofertą płatnej archiwizacji online. Zaletą stosowania zapisu w chmurze jest możliwość zdalnego dostępu do plików z każdego zakątka świata – wystarczy dostęp do sieci i dane do logowania, by pobrać kopię danych lub nawet pracować nad konkretnymi projektami i dokumentami.

Zdjęcia można archiwizować również na kartach pamięci

Dość dużym wyzwaniem jest archiwizacja plików zdjęciowych, grafik oraz nagrań wideo. Obrazy i nagrania zajmują sporo miejsca, a przy niestarannej kategoryzacji i kopiowaniu plików istnieje spore ryzyko ich nadpisania. W pracy fotografa, podobne zdarzenie, może być katastrofalne w skutkach. Pomocne są wszelkie programy do kopiowania, zapisywania, etykietowania i porządkowania zdjęć – często są również wyposażone w opcję przeglądania plików RAW, a nawet ich edycji. Nie rozwiązuje to jednak kwestii tworzenia kopii zapasowych, z których można będzie łatwo skorzystać i szybko odnaleźć w nich potrzebne dane.

Rozwiązaniem tej sytuacji może być wykorzystywanie kart pamięci. Karty pamięci microSD nie kosztują dziś zbyt wiele, a są trwałymi, kompaktowymi i wygodnymi nośnikami danych. Każda z kart może zawierać określone foldery z plikami (na przykład z konkretnego wydarzenia lub całego roku), co zdecydowanie ułatwia uporządkowanie archiwum. Szeroki wybór niezawodnych kart microSD można znaleźć w sklepie morele.net.

https://www.morele.net/komputery/dyski-i-nosniki-danych/karty-pamieci-microsd-626/

Archiwizacja, porządkowanie i systematyzowanie danych to duże wyzwanie. Dla osoby pracującej przy komputerze, która tworzy każdego dnia nowe pliki graficzne, wideo lub tekstowe, jest to zagadnienie priorytetowe, by po czasie nie zagubić się w setkach plików i folderów, które nie są uporządkowane. Warto archiwizować dane, a szczególnie te kluczowe, jak umowy, dokumenty związane z płatnościami, najważniejsze projekty, zdjęcia z kluczowych uroczystości i tym podobne, bo trudno wyobrazić sobie, jak wielką szkodą mogłaby być ich utrata. 

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz