Kolorymetr - co to takiego?

Kolorymetr to narzędzie służące do porównywania głębi kolorów. Najważniejszym zadaniem tego urządzenia jest przede wszystkim określenie oraz analiza wartości koloru, odcienia i koloru mierzonego materiału. Jeśli będzie ono połączone z komputerem, może przyczynić się do poprawy analizy kolorów oraz przetwarzania, pozwalając tym samym na uzyskanie niezbędnych danych potrzebnych do dopasowania kolorów wedle potrzeb z biblioteki przechowywania kolorów mikrokomputera. W jakich sytuacjach korzysta się z tego rodzaju urządzenia i jaka jest zasada jego działania?

Czym jest kolor?

Światło jest falą elektromagnetyczną, która trafia do naszego oka. Fala ta jest ogniskowana na wewnętrznej tylnej części gałki ocznej, którą znamy pod nazwą siatkówki. To tam umieszczone są tak zwane czopki, które są światłoczułe. Czopek, który zostaje pobudzony światłem, wysyła impuls do naszego mózgu z informacją o padającym na niego świetle. Posiadamy łącznie trzy rodzaje czopków, a każdy z nich ma inną reakcję na poszczególne zakresy długości fal elektromagnetycznych.

To, że na co dzień widzimy poszczególne kolory, to efekt różnej siły reakcji czopków, które umieszczone są w siatkówce. Na tej podstawie łatwo wywnioskować, że kolor jest niczym innym, jak wrażeniem, które powstaje w naszym mózgu. Na siatkówce oka, oprócz czopków, znajdują się także tak zwane pręciki, które wykazują o wiele większą czułość na światło. Nie są one jednak w stanie dostrzegać kolorów. Dzięki nim zauważamy jednak kontury przedmiotów w nocy, kiedy nie ma wystarczającej ilości światła.

Kolorymetr - definicja

Kolorymetr nazywany także tintometrem to przyrząd optyczny, który wykorzystywany jest do pomiaru barwy badanego roztworu, a więc do wykonywania pomiarów kolorymetrycznych. Wyróżnia się tak zwany kolorymetr wizualny oraz obiektywny. Odmianę tego ostatniego stanowi kolorymetr różnicowy.

kolorymetr

Źródło: https://lobos.pl/audio-video/produkty/einstein/kolorymetr/

Kolorymetr - zasada działania

Zasada działania kolorymetru jest bardzo podobna do ludzkiego oka. Jak już zostało wcześniej wspomniane, nasze oko posiada trzy rodzaje czopków, które reagują odmiennie na różne zakresy barw. Pomyślano zatem, że można by stworzyć urządzenie działające analogicznie, a więc takie, które będzie wyposażone w trzy różne czujniki dla trzech zakresów barw. Czujnik światła jest jednak nieczuły na kolory, co oznacza, że nie jest w stanie reagować jedynie na ogólną jasność. W urządzeniu tym zamontowano zatem trzy filtry w postaci kolorowych szybek przed trzema takimi sami czujnikami.

Szybka w kolorze czerwonym przepuszcza jedynie ten zakres fal, który odpowiada czerwonym barwom - pozostałe kolory albo osłabia albo kasuje. W podobny sposób zbudowane zostały czujniki dla koloru zielonego oraz niebieskiego, które również wyposażono w filtry: zielony i niebieski. W ten sposób uzyskano urządzenie dostarczające trzy impulsy elektryczne, które odpowiadają ilości światła padającego na poszczególne trzy czujniki. Układ elektroniczny urządzenia zajmuje się następnie przetworzeniem tych impulsów w postać cyfrową, mierząc tym samym ich siłę. Wartości te przeliczane są na samym końcu do użytecznej przestrzeni Lab, dzięki czemu można z nich korzystać.

Kolorymetr - budowa

Na budowę kolorymetru składa się jeszcze zazwyczaj jeden czujnik, który nie posiada filtrów, a jego zadaniem jest mierzenie ogólnej wartości światła - podobnie jak ma to miejsce we wspomnianym wcześniej pręciku oku. Dzięki takiemu zabiegowi pomiary dokonywane przez kolorymetr są jeszcze bardziej dokładne. Prosta budowa takiego urządzenia ma oczywiście swoje odzwierciedlenie w cenie. Ogólnie kolorymetr nie jest drogi. Cena modeli, które okażą się przydatne dla grafików oraz fotografów waha się w przedziale od 400 do 800 zł. W zestawie znaleźć można ponadto odpowiednie oprogramowanie pomiarowe. Oczywiście możemy też postawić na znacznie droższe urządzenia, które potrafią na przykład mierzyć światło emitowane przez monitor.

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz