Sposoby na kaca dla miłośników wina

​Wrażliwość na działanie alkoholu jest uzależniona od stanu zdrowia, zmęczenia czy zestresowania. Znaczenie mają też indywidualne predyspozycje organizmu. Jak się więc delektować winem bez nieprzyjemnych konsekwencji? 

Jak rodzaj alkoholu wpływa na ryzyko kaca?

Moc alkoholu to nie jedyny czynnik, wpływający na ryzyko wystąpienia kaca. Warto zwrócić uwagę również na… kolor. Ciemne trunki są bogate w związki chemiczne powstające podczas fermentacji zwane kongenerami. To właśnie one wywołują kaca. Dlatego im jaśniejszy alkohol, tym większe szanse na to, że obudzisz się następnego dnia bez bólu głowy.

Jeśli Twój organizm słabo znosi alkohol, unikaj też bąbelków. Mimo niskiej zawartości kongenerów, szampan oraz Prosecco to ryzykowny wybór dla tych, których czeka wczesna pobudka. Musowanie jest efektem obecności dwutlenku węgla, który ułatwia wchłanianie się alkoholu do krwioobiegu.  

Ci, którzy obawiają się kaca, powinni więc zamówić lekkie białe wino bez bąbelków.

Jak uniknąć kaca? 

Wino pije się nie tylko ze względu na zawartość alkoholu, ale przede wszystkim z uwagi na jego właściwości smakowe, aromatyczne i wizualne. Dlatego podczas gdy mocne trunki często pija się szybko, w postaci szotów, kieliszek wina sprzyja powolnemu delektowaniu się. Tym samym dajesz swojemu organizmowi więcej czasu na przetrawienie alkoholu.

  • Pij wodę.

Alkohol utrudnia organizmowi wchłanianie wody, dlatego warto wypić dużą szklankę wody jeszcze przed pierwszym kieliszkiem wina.

  • Dobierz do wina przekąski.

Picie wraz z jedzeniem ułatwia organizmowi strawienie alkoholu. Co więcej, umiejętnie dopasowane do rodzaju wina przekąski mogą również podkreślić smak trunku. W tej roli sprawdzi się zwłaszcza deska serów, ponieważ tłuszcz sera umożliwia efektywniejsze wchłanianie i metabolizowanie alkoholu.

  • Weź witaminę C.

Odwodnienie powoduje deficyt witaminy C. Dlatego przed wyjściem do baru czy na kolację warto zjeść pomarańczę albo skorzystać z suplementu. Wysoki poziom witaminy C przyczyni się do sprawnego odtrucia organizmu.

Czy to prawda, że po winie biodynamicznym nie ma kaca?

Dwutlenek siarki jest produktem ubocznym fermentacji, dlatego znajdziemy go w każdym winie. Jego obecność pomaga zachować świeżość wina, a zatem prócz naturalnej zawartości, wino często posiada sztuczny dodatek siarczynów. Badania wskazują jednak, że to on jest jednym z winowajców kaca. 

Z niewielkiej ilości siarczynów znane są wina ekologiczne. Wino biodynamiczne nie jest zatem gwarancją rześkiego poranka, ale ryzyko wystąpienia po nim kaca jest mniejsze.

Wino bezalkoholowe

Coraz większą popularność zdobywają wina bezalkoholowe. Dostępne są już trunki 0 % naśladujące właściwie każdy rodzaj wina. Jesienią atrakcyjny jest przede wszystkim Grzaniec Galicyjski Bezalkoholowy. Słodka mieszanka naturalnych przypraw, miodu i soku z cytryny powstała na bazie starej galicyjskiej receptury. Ta aromatyczna alternatywa herbaty może Cię z powodzeniem rozgrzewać przez cały dzień.

Wina na każdą okazję znajdziesz na Wybieramwino.pl 

Artykuł sponsorowany

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz