Kilka domowych sposobów na wybielanie zębów u palaczy

Palenie tytoniu poza negatywnym wpływem na zdrowie ogólne ma również istotny wpływ na estetykę uśmiechu osoby palącej. Wszystkie papierosy, w różnym stopniu, powodują powstawanie charakterystycznego, czarnego nalotu na powierzchni szkliwa. Jak z nim walczyć? Jak zachować biały uśmiech? Jest na to kilka sposobów.  

Odpowiednia technika szczotkowania 

Podstawą dokładnego usuwania odkładających się nalotów jest prawidłowe szczotkowanie zębów. Stosując nauczoną w dzieciństwie technikę mycia okrężnego niestety nie docieramy szczoteczką dokładnie do wszystkich powierzchni zębów – na miejscach niedomytych stopniowo odkłada się coraz większy nalot. Poza tym bardzo istotne jest staranne oczyszczanie powierzchni szczególnie podatnych na odkładanie się osadu, a niestety często pomijanych przez pacjentów. Są to powierzchnie językowe i podniebienne wszystkich naszych zębów.  

Właściwa szczoteczka  

Prawie tak samo ważny jak właściwa technika szczotkowania jest dobór odpowiedniej szczoteczki do zębów. Dokładnie umyć zęby z osadu można nawet szczoteczkami bardzo miękkimi, jednak wymaga to prawidłowej techniki i dłuższego czasu mycia zębów. Dlatego też zazwyczaj pacjentom rekomenduje się szczoteczki o średnim stopniu twardości, którymi oczyszczanie jest łatwiejsze. Nalot z papierosów znacznie szybciej i sprawniej niż szczoteczkami manualnymi można usunąć stosując szczoteczki soniczne lub elektryczne. Większość modeli posiada nawet specjalne główki lub tryby wybielające, dzięki którym usuwanie osadów jest jeszcze skuteczniejsze. Dlatego, jeśli chcemy, aby osady nie były widoczne, lepiej stosować właśnie takie szczoteczki.  

Pasty wybielające i dla palaczy 

W sprzedaży dostępnych jest wiele środków do mycia zębów, które pomogą palaczom w zachowaniu białego uśmiechu np.: https://www.doz.pl/apteka/k4693-Wybielanie_zebow. W swoim składzie zawierają one najczęściej więcej substancji ściernych, ułatwiających oczyszczanie zębów z osadów i nalotów. Regularne ich stosowanie u wielu osób przynosi dobre efekty. Jednak takie środki najczęściej są skuteczne przy usuwaniu „krótkotrwałych” przebarwień – większe z nich muszą być usunięte przez lekarza dentystę podczas zabiegu piaskowania.  

Czego unikać? 

Obecnie coraz popularniejsze stają się domowe, naturalne sposoby wybielania zębów. Opierają się one najczęściej na stosowaniu roztworów sody oczyszczonej lub na oczyszczaniu powierzchni zębów węglem. Niestety, takie rozwiązania, choć mogą w ocenie pacjenta dawać bardzo dobry efekt, prowadzą do nieodwracalnych zmian w szkliwie zębów – jego stopniowego starcia. W efekcie dochodzi do osłabienia struktury zębów, większej podatności na próchnicę i powstawania ich nadwrażliwości.  

Osoby palące powinny również być świadome, że niestety ale popularne środki wybielające – nakładki wybielające, paski wybielające lub specjalne flamastry, mogą być u nich nieskuteczne lub dawać bardzo krótkotrwały efekt. Znaczna ekspozycja na czynniki przebarwiające w szybkim czasie doprowadza do ponownego odkładania osadów i zniesienia osiągniętego efekty wybielania.  

Artykuł sponsorowany

Autor

Redakcja

funner.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz